Akumulátorové nářadí patří mezi nejoblíbenější řemeslnické nářadí díky jeho nepopiratelným benefitům. Mezi nejpoužívanější akumulátorové nářadí patří bezesporu stroje určené k vrtání či šroubování. Pro tyto řemeslné práce lze na trhu nalézt dva druhy strojů a to aku šroubováky a aku vrtačky (často také nazývané jako akumulátorové vrtací šroubováky). Alternativou rozšiřující možnosti vrtání i do tvrdých stavebních materiálů je aku příklepová vrtačka . Nutno podotknout, že v tomto případě se nejedná o samostatný druh nářadí, ale spíše o aku vrtačku s přidanou hodnotou, kterou představuje funkce příklepu. Akumulátorové vrtačky disponují mechanickým příklepem. Oba tyto základní typy aku nářadí mají svá specifika v podobě benefitů, ale i jistá omezení.
Aku šroubovák a jeho výhody
Aku šroubovák je kompaktní nářadí, které slouží primárně ke šroubování. Nejedná se tedy o tak univerzální stroj jako je aku vrtačka, nicméně pokud uživatel nevyžaduje funkci vrtání, je tento druh nářadí ideální parťák, který nalezne uplatnění jak v domácnosti (například při montáži nábytku), tak i do průmyslových dílen či autodílen, kde je třeba opakovaně povolovat a utahovat velké množství šroubů či vrutů. Výhody aku šroubováků plynou zejména z kompaktních rozměrů a nízké váhy, díky kterým je manipulace se šroubováky pohodlná i při dlouhodobějším používání.
Aku vrtačka a její výhody
Aku vrtačka je nářadí, které by nemělo chybět v žádné domácnosti či dílně. Aku vrtačka slouží k vrtání a to zejména do kovu, plastu, hliníku či dřeva. Aku vrtačka disponuje i funkcí šroubování a činí jí tak univerzálnějším nářadím, než je výše zmíněný šroubovák. Její univerzálnost je vykoupena vyšší hmotností, často vyšší pořizovací cenou a rozměry v porovnání s aku šroubovákem. Před koupí vrtačky je tedy dobré si rozmyslet primární účel využití.
Aku příklepová vrtačka a její výhody
V případě potřeby vrtání do stavebních materiálů jako je cihla, panel, beton či zdivo je vhodné sáhnout po aku příklepové vrtačce . Jak již bylo naznačeno výše, tento typ stroje se nikterak neliší od zmíněné aku vrtačky (na první pohled je téměř identický). Rozdíl mezi těmito stroji činí důležitá funkce mechanického příklepu, která rozšiřuje možnosti vrtání právě do stavebních materiálů. Je však třeba zmínit, že tento typ vrtačky je finančně nákladnější a funkce příklepu se projevuje taktéž ve vyšší hmotnosti v porovnání s aku vrtačkou bez výše zmíněné funkce.
Popis aku vrtačky
- Vypínač
- Přepínání levý/pravý chod
- Sklíčidlo
- Regulace otáček
- Nastavení momentu
- Led dioda
- Akumulátorový zdroj
- Spona
Klíčové konstrukční prvky aku vrtaček
Tělo akumulátorové vrtačky se skládá z několika klíčových prvků, bez kterých se správně fungující akumulátorová vrtačka neobejde. Tyto klíčové konstrukční prvky jsou uvedeny níže.
Typ elektromotoru aku vrtačky
Nedílnou součástí každého akumulátorového nářadí, vrtaček nevyjímaje, je elektromotor, který se stará o výkon stroje. Existují dva typy elektromotoru a to klasický uhlíkový elektromotor a moderní bezuhlíkový elektromotor. Bezuhlíkové elektromotory se vyznačují vyšší životností.
Klasický uhlíkový elektromotor aku vrtačky
Jedná se o zaběhlý poháněcí mechanismus, který stále převládá v drtivé většině akumulátorových vrtaček. Pro správný chod elektromotoru je zapotřebí uhlíků (kartáčů), za pomocí kterých dochází k přenosu napětí na komutátor rotoru. Uhlíky však podléhají opotřebení a jsou zároveň nejčastější příčinou při poruchách stroje.
Výhody |
Nevýhody |
|
|
Moderní bezuhlíkový elektromotor aku vrtačky
Tento typ motoru je do jisté míry eliminuje poruchovost stroje. Jedná se o moderně zpracovaný elektromotor, který se nachází spíše v aku vrtačkách s vyšší pořizovací cenou. Toto moderní řešení zvyšuje životnost stroje a díky nižšímu odběru energie tolik neklesá životnost akumulátorou. Navíc absence uhlíků činí vrtačku téměř bezúdržbovou.
Výhody |
Nevýhody |
|
|
Akumulátor (baterie)
Akumulátor je nejdůležitější konstrukční částí akumulátorové vrtačky. Jedná se o klíčový prvek, který zajistí komfort při práci, bez potřeby přívodního kabelu a elektřiny. Většina akumulátorů disponuje led diodou sloužící jako ukazatel stavu nabití. Uživatel tak získává možnost ověřit si, zda-li je akumulátor dostatečně nabitý pro množství požadované práce. Všechny tyto benefity jsou však vykoupeny finančními náklady, které tvoří mnohdy víc jak polovinu z celkové ceny aku vrtačky. Akumulátor můžeme rozdělit dle těchto parametrů:
- Typ akumulátoru
- Napětí akumulátoru
- Kapacita akumulátoru
Typ akumulátoru
Existuje několik typů akumulátorových článku, nicméně si představíme dva základní typy, které se nejčastěji vyskytují u současných aku vrtaček na trhu.
Li-on technologie
Nástupce nikl-kadmiových akumulátorů. Li-on technologie využita v baterii se vyskytuje u drtivé většiny akumulátorových nářadí. Jejím hlavním benefitem je vysoká hustota energie vzhledem k objemu a zaručuje tak dlouhodobý chod nářadí bez potřeby častého nabíjení. Cyklus životnosti Li-on baterie se pohybuje mezi 500 - 1200 nabíjecích cyklů.
LiHD technologie
Aktuálně se jedná o nejmodernější druh akumulátorových článku, které jsou dostupné na trhu. Vychází do jisté míry z konstrukčních prvků Li-on technologie. Nicméně LiHD technologie dodává akumulátoru ještě vyšší výkon a kapacitu a to při zachování stejných rozměrů jako lze nalézt u Li-on akumulátorů. Navíc díky zvýšeným ochranným prvkům a méně frekventované potřebě dobíjení dochází k navýšení životnost baterie. Všechny tyto benefity se poté odrážejí v pořizovací ceně baterie, která je o poznání vyšší než u Li-on technologie.
Tip jak zvýšit životnost akumulátoru
- Skladovat a používat při nižších teplotách (5-15 °C) - při vyšších teplotách hrozí přehřívání, naopak při nízkých teplotách dochází ke snížení kapacity akumulátoru.
- Není vhodné pracovat do úplného vybití - dlouhodobé vybití může vést k poškození článku.
- Neudržovat akumulátorový článek dlouhodobě při 100% nabití nebo úplném vybití.
- Ideální rozsah nabití se pohybuje mezi 20 až 80 % celkové kapacity.
Napětí akumulátoru
Jedná se o další podstatnou veličinu akumulátorových článků, která je úzce spjata s výkonem poháněcího systému. Napětí se udává ve voltech (V). Napětí akumulátoru se může pohybovat v rozsahu od 3,6 V po 36 V. Nejběžnější napětí u akumulátorových vrtaček je 12, 14,4, 18 nebo 20 V. Pro běžné domácí práce je dostačující akumulátor s napětím okolo 12 V. Pro každodenní užívání je vhodné volit napětí akumulátoru alespoň 18 V a výše.
Kapacita akumulátoru
Kapacita akumulátoru vypovídá o výdrži baterie na jedno nabití. Tento ukazatel se udává nejčastěji v ampérhodinách (Ah). Čím vyšší je kapacita, tím déle baterie vydrží pohánět akumulátorový zdroj, než se vybije. Rozsah kapacity akumulátorů se pohybuje od 1,5 do 8 Ah, nicméně někteří výrobci nabízejí i akumulátory s kapacitou 10 Ah. Pro krátkodobější nasazení v domácnosti či hobby dílnách stačí kapacita okolo 2 Ah. Vyšší kapacity jsou vhodné pro dlouhodobější práci bez nutnosti častého dobíjení.
Tip na nákup akumulátorů
Většina výrobců zavedených značek nabízí kompatibilitu akumulátorového nářadí napříč produkty. Jedná se o tzv. aku programy, které dnes nabízí již většina předních výrobců. Je tedy vhodné před koupí aku vrtačky zvážit značku a rozsah akumulátorových produktů, které daná značka ve svém aku programu nabízí. Zmíněná kompatibilita nabízí možnost pohánět více akumulátorových strojů za pomocí jediného zdroje. Vhodným zvolením značky tak lze ušetřit nemalé finanční prostředky.
Sklíčidlo
Sklíčidlo je nedílnou součástí každé akumulátorové vrtačky. Jedná se o přední část vrtačky tzv. upínací hlavu, která slouží k upnutí používaného nástroje. U levnějších aku vrtaček bývají sklíčidla vyrobeny z plastu. Benefitem takového sklíčidla je nižší hmotnost, nicméně u sklíčidla vyrobeného z plastu může docházet k mechanickému poškození při pádu/nárazu stroje. Kvalitnější aku vrtačky disponují celokovovým sklíčidlem, které má vyšší odolnost a je tak vhodné pro každodenní práci. Nejběžnější rozsah sklíčidla se pohybuje od 1-10mm respektivě 13mm. Sklíčidla můžeme rozdělit na dva typy.
- rychloupínací sklíčidlo
- sklíčidlo s aretací vřetene
Rychloupínací sklíčidlo
Jedná se o nejčastější typ sklíčidla, který se vyskytuje u většiny aku vrtaček napříč cenovými kategoriemi. Jeho hlavní předností je rychlá a komfortní výměna nástroje.
Sklíčidlo s aretací vřetene
Součástí tohoto sklíčidla je speciální kroužek, který slouží k povolení či utáhnutí sklíčidla a zabezpečení tak používaného nástroje.
Funkce aku vrtaček
- Zpětný chod - touto funkcí disponují všechny aku vrtačky. Zpětný chod slouží k vyšroubování šroubů či vrutů.
- Nastavení momentu - jedná se o funkci, kterou disponuje drtivá většina aku vrtaček. Nastavení kroutícího momentu je vhodné používat při šroubování či utahování. Hodnotu kroutícího momentu je potřeba nastavovat úměrně k účelu vykonávané práce, přičemž čím vyšší je nastavený kroutící moment tím větší průměry vrutů či šroubů je možné šroubovat. Vyšší počet stupňů kroutícího momentu poté odpovídá většímu rozsahu práce. V neposlední řadě, díky správnému nastavení kroutícího momentu, lze předejít poškození šroubované části či materiálu.
- Nastavení rychlosti - většina aku vrtaček disponuje nastavení rychlosti otáček mezi dvěma stupni. Variabilní možnost nastavení rychlosti má co dočinění s prací, kterou chce uživatel vykonávat. První stupeň rychlosti většinou slouží ke šroubování, druhý stupeň je vhodný pro vrtání.
- Oddělávací sklíčidlo - některé aku vrtačky nabízejí možnost odejmutí sklíčidla pro šroubování s držákem na bity, který poskytuje uživateli větší rozsah využití. Díky odejmutí sklíčidla se také zmenší rozměry těla aku vrtačky, které uživatel ocení zejména v případě práce na špatně dostupných místech.
- Příklep - tato funkce rozšiřuje možnosti práce s více druhy materiálu. Příklep uživateli umožní pracovat se stavebními materiály jako jsou cihly, panel, beton či zdivo.
Klíčové parametry aku vrtačky
- točivý (kroutící) moment - je ukazatel, který vypovídá o síle jakou dochází k utahování či povolování šroubů a vrutů. Kroutící moment se udává v newtonmetrech (Nm) a jeho rozsah se u aku vrtaček pohybuje v rozmezí 10-120 Nm. Jedná se o klíčový prvek při výběru aku vrtačky, nicméně je třeba si nejdříve ujasnit, co od aku vrtačky očekáváte. Na domácí práce postačí aku vrtačka s kroutícím momentem do 30 Nm. Na 50 Nm začínají kroutící momenty silnějších aku vrtaček, které si poradí s většími průměry šroubů či vrutů. Aku vrtačky dosahující kroutícího momentu 65 Nm a více jsou poté vhodné do profi dílny při práci s velkými průměry a tvrdými materiály.
- Ø vrtání do různých materiálů - tento parametr je ukazatelem maximálního průměru nástroje (nejčastěji vrtáku), s kterým je schopna daná aku vrtačka pracovat. Průměry vrtání jsou odlišné v závislosti vrtaného materiálu. Nejběžnějším parametrem, s kterým se u aku vrtaček setkáte, je průměr vrtání do dřeva a železa. V případě aku vrtačky s funkcí příklepu je uváděn taktéž průměr vrtání do zdiva či betonu.
- Počet otáček - dalším parametrem, se kterým se uživatel setká, je počet otáček. Tento ukazatel je udáván jako počet otáček za minutu (ot/min). Počet otáček se většinou pohybuje v rozmezí 0 - 2000 ot/min. V případě regulace rychlosti se nabízí tři typy vrtaček.
- jednorychlostní aku vrtačka: tento typ aku vrtačky poskytuje pouze jednu úroveň otáček a rychlost je tedy jak při vrtání tak šroubování stejná
- dvourychlostní aku vrtačka: nabízí dvě úrovně rychlosti pro optimální výsledky, přičemž první úroveň se používá zejména při šroubování a druhý stupeň při vrtání
- třírychlostní aku vrtačky: možnost volby mezi třemi úrovněmi rychlosti se vyskytuje u profi vrtaček, které umožňují ještě vyšší variabilitu při práci
- Rozpětí sklíčidla - tento parametr určuje průměr stopky vrtáku (nepracovní části), který je možný upnout do sklíčidla aku vrtačky. Aku vrtačky disponují nejčastěji sklíčidlem s rozsahem 1-10 nebo 1-13 mm.
- Kapacita akumulátoru - mezi další klíčové parametry, kterým je třeba věnovat pozornost, je jednoznačně kapacita akumulátoru. Jak již bylo řečeno, kapacita se pohybuje nejčastěji v rozmezí 1-8 Ah. Většina aku vrtaček se prodává s dvěma aku zdroji.
- Hmotnost - před výběrem aku vrtačky je také vhodné si promyslet její hmotnost. Pro dlouhodobější nasazení je lepší kompaktnější a lehčí aku vrtačka. Ve spoustě případů je udávaná hmotnost bez aku zdroje, je tedy potřeba si uvědomit, že aku vrtačka se zdrojem je o něco těžší. Samotná hmotnost aku zdroje se poté odvíjí od její technologie a kapacity, přičemž s velikostí kapacity akumulátoru úměrně roste hmotnost.
Výbava aku vrtaček
- nabíječka - tento komponent patří mezi základní výbavu, bez kterého se neobejde žádné aku nářadí, neméně tak aku vrtačka. Dražší aku vrtačky mohou disponovat tzv. rychlonabíječkou, díky které dochází ke značnému zkrácení času nabíjení zdroje.
- led osvětlení - mezi další standardní výbavu většiny aku vrtaček patří led dioda pro optimální osvětlení pracovní plochy. Led dioda je nejčastěji umístěna na horní části rukojeti.
- akumulátor - další standardní výbava bez které se neobejde žádná aku vrtačka je akumulátorový zdroj. Ve většině případů se nachází v balení dva akumulátorové zdroje, nicméně není výjimkou pouze jeden aku zdroj. Na trhu se v čím dál větší míře vyskytují i tzv. “solo stroje” dodávané bez aku zdroje a nabíječky. Je potřeba si tedy při výběru aku vrtačky pečlivě prostudovat její výbavu.
- držák na bity - některé aku vrtačky již obsahují tento doplňující nástroj v základním balení. Držák na bity slouží ke komfortnější a rychlejší výměně bitů. Zpravidla mívá magnetickou stopku
- spona - tento praktický doplněk slouží ke komfortnější manipulaci při častém přemísťování nebo práci ve výškách. Za pomocí spony si lze jednoduše připevnit aku vrtačku například k opasku.
- kufr - většinou jsou aku vrtačky dodávané v praktickém plastovém kufru pro vyšší komfort při přepravě s vymezeným prostorem pro nástroje, aku zdroje a nabíječku.
- Přídavné madlo - některé aku vrtačky disponují již v základním balení přídavným madlem pro lepší manipulaci a rozsah práce.
Typy nejběžnějších nástrojů
Vrtáky
Mezi nejběžnější nástroje, které lze upnout do sklíčidla vrtačky patří bezpochyby vrtáky. Ty lze zpravidla dělit na spirálové se špičkou, ploché, stupňovité, vrtáky do kovu a vidiové.
- Spirálové (hadovité) se špičkou - tyto vrtáky jsou primárně používány do dřeva při vrtání hlubokých otvorů nebo měkkých plastů. Díky středící špičce, lze provést přesný vrt aniž by vrták sklouzl po materiálu. Spirála poté odvádí odebraný materiál ven a umožňuje tak vrtat bez potřeby opakovaného vysunování vrtáku.
- Ploché vrtáky - hojně využívané při vrtání širokých otvorů do dřeva. Ploché vrtáky disponují frézkami, které jsou umístěny po krajích vrtáku a odvádějí zbytný materiál ve formě hoblin. Jejich hlavní výhodou je rychlé a komfortní vrtání větších průměrů i při kratších délkách vrtáků.
- Stupňovité vrtáky - nebo tzv. vrtací stromečky slouží k vrtání otvorů do nekovových materiálů a měkkých plechů (tloušťka materiálu max 3 mm). Jejich hlavní předností je možnost vrtání kuželových otvorů na základě velikosti průměru daného vrtáku. Menší vrtáky obsahují průměry 4-12 mm a jejich skladba je zpravidla po jednom milimetru. Větší vrtáky (4-32 mm) poté mají sudé průměry jednotlivých stupňů.
- Vidiové vrtáky - slouží k vrtání do stavebních materiálů jako je cihla nebo beton. Do cihel lze použít měkčí, levnější vrtáky, naopak při vrtání do betonu je nutnost použití kvalitního tvrdého vrtáku, aby při vrtání nedocházelo k jeho zlomení. Vidiové vrtáky lze dále dělit na dvoubřité nebo čtyřbřité v závislosti na četnosti břitů na korunce vidiového vrtáku. Mimo to lze vidiové vrtáky členit na příklepové (standardní) nebo bezpříklepové, které se využívají hlavně při vrtání do střešních tašek nebo do dutých cihel.
- Vrtáky do kovu - tyto vrtáky jsou určené primárně při práci s železem nebo při vrtání do měkkých kovů. Vrtáky do kovu jsou standardně vyrobeny z rychlořezné oceli označené jako HSS. K vyvrtání otvorů do nerezu je poté třeba použít vrták s kobaltovou příměsí (HSS-Co5%). Mezi nejkvalitnější nástroje při práci s kovem se řadí vrtáky s titanovou vrstvou (HSS - Tin), které disponují lepšími vrtacími a řeznými vlastnostmi. Vrtáky do kovu je dobré průběžně chladit za pomocí vody.
- Sukovníky - nástroje z kvalitní oceli určené pro vrtání přesných a čistých otvorů do přírodního dřeva. Jsou hojně využívané mezi stolaři k očištění dřeva a prken od vadných míst a suků. Po hranách vrtacích ploch bývají vyztužené SK plátky z ušlechtilé legované oceli pro rychlejší a čistý řez.
- Záhlubníky - nástroj k vyhlubování kuželovitého otvoru určený pro hloubení do dřeva nebo do kovu. Mezi hlavní výhodu patří vytvoření dostatečného prostoru (pod různými úhly) k zapuštění šroubu nebo vrutu. Nejpoužívanější záhlubníky mají zpravidla tři břity, nicméně pro čistší hloubení lze pořídit tento nástroj i se čtyřmi a více břity.
- Vrtací korunky - dělí se podle materiálu, do kterého plánujeme vrtat. Nejběžnější použití je do dřeva, zdiva, plastu, sádrokartonu, oceli, obkladů a keramiky. Vrtací korunky používané do oceli se označují jako bimetalové. Je více než vhodné k nim použít adekvátní středící vrták, aby nedošlo k uklouznutí korunky po materiálu. Do zdiva se používají korunky z tvrdokovu, aby prošly stavebním materiálem. Využívají se zejména na vykružování otvorů pro zásuvky a vypínače. Do obkladů a keramiky se používají diamantové korunky, které disponují diamantovým práškem po obvodu korunky.
Orientační cena aku vrtačky/šroubováku
Pořizovací cena aku vrtačky/šroubováku se odvíjí od výše zmíněných prvků jako jsou:
- Parametry
- Funkce
- Rozsah dodávky
Je třeba si před koupí pečlivě promyslet, co od daného aku nářadí očekáváte. Nicméně je vhodné vybírat aku vrtačku/šroubovák mezi zavedenými značkami na trhu jako jsou Metabo, aku vrtačky Bosch, Extol, aku vrtačky Makita, Ryobi, Ferm, Worx, Xtline, Milwaukee či Scheppach.
Cena aku vrtačky do 2 500 Kč
V této cenové kategorii musíte počítat s hobby strojem s využitím spíše do domácnosti či lehkou hobby práci. Akumulátor bude disponovat maximální kapacitou akumulátoru do 2 Ah a to spíše výjimečně. Co se týče kroutícího momentu - ten se bude pohybovat v rozmezí 20 až 35 Nm.
Cena aku vrtačky od 2 500 do 6 000 Kč
V tomto cenovém rozpětí se pohybuje většina aku vrtaček na trhu. Jedná se o spolehlivý stroj s kroutícím momentem dosahující 50 Nm a kapacitou akumulátoru v rozmezí 2 - 4 Ah. Jedná se tak o všestranného pomocníka jak v domácnosti tak i v dílně či stavbě a to díky funkci příklepu, kterou v této cenové kategorii často disponují.
Cena aku vrtačky od 6 000 - 10 000 Kč
V tomto případě se jedná již o profesionální stroj, který zvládne dlouhodobější zátěž. Není výjimkou, že aku vrtačky v tomto cenovém rozpětí disponují nejnovějšími technologiemi jako je LiHD akumulátor či bezuhlíkový motor. Kroutící výkon začíná v drtivé většině na 70 Nm. V této cenové kategorii jsou samozřejmostí také kvalitní kufr a dva akumulátory.
Cena aku vrtačky nad 10 000 Kč
Zde již cena hraje druhé housle a důvodem ke koupi takové aku vrtačky je maximální výkon dosahující kroutícího momentu až 120 Nm, nejnovější technologie a vysokokapacitní akumulátor začínající na 6 Ah. Tyto aku vrtačky odolají extrémním podmínkám při každodenním nasazení.